Slovenská značka Cila tvorí kolekcie pre ženy, ktorým záleží na trvalej udržateľnosti a túžia po praktickom šatníku na mieru životnému štýlu. Cila Ateliér sa prirodzeným vývojom od roku 2015 stal lídrom etickej módy so zameraním na kapsulové kolekcie.

Trvalá udržateľnosť, spoločenská zodpovednosť a ženská sila stojí v centre všetkého čo v Cila robíme. Via Bona Slovakia nás preto v roku 2017 poctila ocenením v kategórií Zelená firma za inšpiratívny projekt. V roku 2020 sme sa dostali do finále v kategórií Zelená firma. Spojením elegancie a pohodlia pomáhame žene cítiť sa samej sebou a nebojácne kráčať vpred. Navrhujeme veci tak, aby slúžili čo najdlhšie. Vyrábame v lokálnych dielňach na Slovensku.

 

Ako vznikajú kolekcie

01 Návrh
V ateliéri začíname zbieraním inšpirácie a rozhovormi so ženami. Skicujeme, radíme sa, skúšame na rôznych postavách i výškach, zbierame feedback, meníme, dolaďujeme.  Nakoniec pripravíme návrh na nový odev tak, aby bol kombinovateľný s ostatnými modelmi.

02 Hľadanie materiálov
Pri výbere materiálov volíme organické certifikované látky od rôznych európskych dodávateľov. Látky použité na upcykláciu získavame z lokálnych dielní na Považí. Tieto látky sú limitované malým množstvom, alebo drobnými chybami v tkaní, ktoré sa už neoplatia použiť pre veľkovýrobu, preto sa stanú textilným odpadom. V Cile sa snažíme vytvoriť predovšetkým z týchto materiálov. Často tu nájdeme vlny, kašmír, bavlnu, ľany a iné kvalitné látky, ktoré takto znova zužitkujeme.

03 Príprava
V ďalšom kroku pripravujeme technický výkres, dolaďujeme technologický proces a detaily vypracovania.  Následne konštruktérka vytvorí strih. Prvý strih šijeme zo skúšobného materiálu, aby sme testovali ako sedí, prípade opravili chyby. Ak je strih v poriadku, stupňuje sa do všetkých veľkostí.

04 Výroba
Pripravené dizajny, strihy a materiály privezieme do menších dielní a skúseným krajčírkam. Najskôr začnú naparením a žehlením látky, a rozložia strihy tak, aby vzniklo čo najmenej odpadu. Vystrihnuté diely sa podliepajú, začisťujú, zošívajú až vznikne hotový Cila kúsok, ktorý sa následne finálne ožehlí a putuje naspäť do nášho ateliéru. 

05 Detaily
Naše gombíky sú zozbierané nepoužívané kusy z dielní, dávame im takto druhú šancu.

06 Balenie
Keďže nám záleží na prírode, balíme naše produkty s minimálnym množstvom papiera bez zbytočných dekoračných prvkov. Používame výhradne recyklovaný papier. Uvedomujeme si aký dôležitý je zážitok z nakupovania i pri rozbaľovaní, no veríme, že viac ako obaly vám urobí radosť kvalitne na Slovensku ušité oblečenie.

07 Zbytkové materiály z výroby
Všetky zvyšné materiály zbierame od výrobcov naspäť. Tieto odstrižky ďalej darujeme školám, textilným spracovateľom odpadu alebo používame pri balení.